Svetová výstava boxerov - ATIBOX
26. - 27. 5. 2001. St. Galen, Švajčiarsko

Hľadaním cesty ideálneho pohľadu na exteriér boxerov - aj tak by sme mohli charakterizovať tohtoročnú svetovú výstavu boxer - ATIBOX. V dobe keď v mnohých krajinách je zakázaná kupirácia uší a už i chvostov na strane jednej, sa v iných krajinách kupírujú uši aj chvosty, prípadne len chvosty naďalej. Nebudeme si navrávať, že štandard je len jeden, že nie je dôležité či má pes neskrátené uši, alebo chvost, že celkovo musí spĺňať jeho literu. Nikto totiž nemôže poprieť to, že veľmi dlhé uši, alebo zlomený či rušivo nesený chvost môžu byť pre výstavného jedinca veľkým handicapom. Zvýšenou požiadavkou pri posudzovaní nekupírovaných jedincov sa tak stávajú oblasti, ktorým sa pred tým nemohla venovať žiadna pozornosť. A práve tu hrozí reálne riziko, že rozhodcovia úkor dobrého chvosta si prestanú všímať napríklad chrbtovej či bedrovej časti, alebo pekne klopené ucho uprednostnia pred ostatnými a veľmi dôležitými partiami hlavy boxera. Každý zázrak trvá tri dni a zdá sa, že v budúcnosti musieť "spolunažívať nielen boxeri s kupírovanými ušami a chvostami s tými, ktorým to už zákony a tým pádom aj štandard nepovoľujú, ale aj ich majitelia, chovatelia a rozhodcovia.

Samotné podujatie sa ale nieslo vo veľmi príjemnej atmosfére. Priatelia a obdivovatelia tohoto ušľachtilého plemena sa tu stretli z celej Európy, Slovenska nevynímajúc. Bolo veľmi príjemné v takmer letnej horúčave osviežiť sa dúškom chladného piva pravdepodobne príležitostnej značky BOXER spolu s G. Aranyossim, Ľ. Pernišom a D. Hladíkom a kochať sa pri tom nielen na krásy najkrajších boxerov Sveta, ale aj na jedinečné švajčiarske Alpy. Ak si k tomu predstavíte stretnutia s priateľmi nielen z okolitých krajín, ale aj Talianska či Španielska, rozhodne pre všetkých z nás to boli najkrajšie boxerkárske dni v tomto roku. Až na jednu nie nepodstatnú maličkosť. Zo Slovenska tu nebol vystavený žiaden jedinec! Jediný prihlásený, ktorý je ale vo svojej podstate vo vlastníctve nemeckého majiteľa, bol navyše zaradený ako slovinský... Z Českej republiky mali prihlásených 15 jedincov a azda len slabou náplasťou môže byť to, že dvaja pochádzajú zo slovenského chovu. Na budúci rok je výstava ATIBOX v Poľsku. Dúfam, že tu chýbať nebudeme.
U mladých zlatých psov titul Juniorský víťaz ATIBOX získal Kairo-Dry, španielsky pes, syn známeho Saverio di Soragna. U žíhaných mladých psov si najcennejší titul odniesol Quiros del Rolanus syn psa Giosef del Trivium.
U zlatých dospelých psov zvíťazil a titul Víťaz ATIBOX získal známy syn Tecka del Colle Dell Infinito Zeffiro della Cadormare. Najcennejší titul u dospelých psov zožal prekrásny Saverio di Soragna, syn Nicka de Ruphete.
U mladých zlatých sučiek si titul Juniorský víťaz ATIBOX odniesla Comeback von Elizabeth-Brunnen, dcéra známeho psa Vasco v.d. Hazenberg. Naopak u žíhaných sučiek si prvenstvo i titul vybojovala nám neznáma Letizia di Tizman, dcéra Faxa di Tizman.
U zlatých dospelých sučiek opäť zvíťazila a titul Víťaz ATIBOX získala dcéra Vasca v.d. Hazenberg Numado Anastazia v.d. Peerpal, ktorá si neskôr vybojovala aj titul Víťaz plemena. U dospelých žíhaných sučiek si prvenstvo a tituly vybojovala Atlanta von German Dream po Ibsenovi v.d. Sembacher Flur.
Ús
pechom sa skončilo záverečné vystúpenie českej chovateľskej stanice Moravia Box, keď v súťaži chovateľských skupín získala prvenstvo. Gratulujeme!
Už len pre úplnú štatistiku. Celkovo na výstavu bolo prihlásených 453 jedincov z 19 krajín a ako vždy dominovali talianske jedince s celkovým počtom 166.
Dovidenia v roku 2002 v Poľsku!

Jozef Šuster

 

<< späť